
Průběžná evidence odpadů:
musí vést každý ekonomický subjekt, produkující a nakládající s odpady. Je nutné vést přehlednou evidenci, která musí obsahovat položky v pořadí a rozsahu definované zákoně č. 541/2020 Sb. Za průběžnou evidenci není možné považovat vážní lístky, faktury, nebo dodací listy. Každý záznam musí obsahovat: pořadové číslo, datum produkce, dále je v záhlaví potřeba uvést údaje o sídle společnosti a provozovně, za kterou je průběžná evidence vedena, včetně osoby, která je za evidenci zodpovědná.
Jak často je nutné vést průběžnou evidenci:
Záznamy je nutné do průběžné evidence vkládat při jednotlivé produkci odpadu. Jednotlivá produkce znamená naplnění sběrového prostředku, převzetí, předání, zpracování, nebo odstranění odpadu. Při nepřetržitém vzniku odpadu a v případě svozu komunálního odpadu lze záznamy pořizovat jednou měsíčně.
Jak odpady evidovat:
Vzniklý odpad je nutné zařadit dle druhu a kategorie, následně označit katalogovým číslem, které vychází z Katalogu odpadů. Odpad je možné předat pouze oprávněné osobě, nebo provozovně. Při převzetí se musí v průběžné evidenci zapsat pod stejným katalogovým číslem, kategorií a hmotností jako původce. Hmotnost se vyplňuje v tunách. Pro přepočet hmotnosti z obvyklých jednotek (kusy, litry apod.) se používá přepočtová tabulka, která je součástí například programu EVI 8. Pro určení, jak bylo s odpadem nakládáno, slouží v průběžné evidenci kódy nakládání.
Evidence odpadů a Roční hlášení o odpadech:
Průběžnou evidenci odpadů je nutné každoročně uzavřít a archivovat nejméně po dobu pěti let. Zůstatek odpadu na skladě je nutné zaznamenat do evidence s kódem nakládání AN5, BN5 nebo CN5. Tento zůstatek se musí v novém roce uvést v průběžné evidenci jako počáteční stav s kódem nakládání C00. Je důležité, aby uzavřená evidence měla vyrovnanou množstevní a ABC bilanci v kódech nakládání.