
Obecnou povinností nás všech je, abychom vzniku odpadů předcházeli. V praxi však nastávají situace, kdy tomu v rámci podnikání nelze zabránit, a v takových případech se musíme soustředit na to, aby byly odpady využity či zlikvidovány způsobem, který neohrožuje ani lidské zdraví, ani životní prostředí. Pomoct tomu má primárně zákon o odpadech a jednotlivé právní předpisy, ze kterých pro podnikatele vyplývají určité povinnosti.
Aby se minimalizovalo jejich porušování, existují subjekty, jež jsou oprávněny ke kontrole. Jedná se například o Českou inspekci životního prostředí, krajské úřady nebo obecní úřady obcí s rozšířenou působností, kdo monitoruje, jak jsou ze strany podnikatelů dodržována ustanovení předpisů a rozhodnutí Ministerstva životního prostředí.
Pokud některý z výše zmíněných subjektů zjistí, že daný podnikatel porušuje své povinnosti, může přistoupit k uložení sankce. Zde je zapotřebí zbystřit, jelikož výše pokut může dosahovat vysokých milionů korun. A nejen to. Kromě sankce umožňuje zákon také zakázat činnost způsobující vznik odpadů.
Na co by si tedy měly dát právnické a fyzické osoby oprávněné k podnikání pozor? Ke zbytečnému riskování dochází, pokud:
- Nezařadíte odpad podle Katalogu odpadů
- Předáte odpad osobě, která k převzetí není oprávněna
- Nezabezpečíte odpad před únikem, odcizením či znehodnocením
- Nevedete v plném rozsahu a žádoucím způsobem evidenci odpadů
- Nesplníte ohlašovací povinnost
- Nezajistíte zpětný odběr použitých výrobků určených ke zpětnému odběru
- Nestanovíte odpadového hospodáře, pokud je to ve vašem případě povinné
- Nakládáte s nebezpečnými odpady bez potřebného souhlasu daného úřadu
Co se týče konkrétní výše pokuty, správní úřad vždy přihlíží k závažnosti ohrožení životního prostředí, případně k jeho poškození. Na co dalšího by podnikatelé měli brát zřetel – kromě porušení povinností při nakládání s odpady se můžou vystavit také trestněprávní a občanskoprávní odpovědnosti.
Pokud si nejste zcela jistí, zda v rámci nakládání s odpady děláte všechno v souladu se zákonem a předpisy, neváhejte se na nás obrátit. Jsme schopni vám poradit hned v několika směrech (analýza odpadů, jejich evidence, výkup, likvidace) a v neposlední řadě také s ročním hlášením o produkci odpadů, které vypracujeme za vás.
Pro více informací není nic jednoduššího než napsat na email (info@rocnihlaseni.cz) či zavolat na telefonní číslo (+420 773 044 017).