Roční hlášení.cz

Nové povinnosti v nakládání s odpadem. Dodržuje je vaše obec?

Dodržuje Vaše obec nové povinnosti ohledně nakládání s odpady?

Přehrabujete se v odpadech, respektive v nových vyhláškách a metodických pokynech o nakládání s odpady?  Tím stejným si s velkou pravděpodobností prošli také pracovníci vašeho obecního úřadu. Právě na aktualizované povinnosti obcí si v tomto článku posvítíme.

Na úvod je potřeba říct, že je to právě obec, kdo by měl řídit systém, jakým je nakládáno s komunálním odpadem. Pokud osoba, která je nedílnou součástí obecního systému, odloží odpad na místo k tomuto účelu určeném, stává se totiž původcem a vlastníkem takového odpadu právě obec.

Ze zákona pak obci, jakožto původci odpadu, náleží celá škála povinností. V případě, že tyto povinnosti nesplňuje, vystavuje se jednak sankcím, ale také nespokojenosti svých občanů.

Povinnost informovat občany

Minimálně jednou ročně musí obec informovat své občany o nakládání s komunálním odpadem, o možnostech prevence a minimalizaci vzniku odpadu. Souběžně s tím je také povinna zveřejnit výsledky odpadového hospodářství včetně nákladů na provoz obecního odpadového systému.

Obecně závazná vyhláška

Problematiku nakládání s komunálním odpadem by měla upravit právě tato vyhláška, jejíž vydání je předpokladem k tomu, aby došlo k naplnění veškerých požadavků a zajištění správného chodu systému. Mezi jednotlivé body patří shromažďování odpadu, třídění, sběr, přeprava či likvidace.

Oddělené soustřeďování odpadu

Obec musí určit místa pro oddělené soustřeďování recyklovatelných složek komunálního odpadu, jinými slovy papíru, skla, kovů, nebezpečného odpadu, jedlých olejů a tuků či biologického odpadu. Od roku 2025 k tomuto výčtu přibyde i textil.

Co se týče vyhlídek do následujících let, obce musí zajistit, aby odděleně soustřeďované složky komunálního odpadu tvořily v letech 2025 – 2029 alespoň 60 %, v letech 2030 – 2034 alespoň 65 % a od roku 2035 alespoň 70 % z celkového množství komunálních odpadů, kterých je v daném roce obec původcem.

Právní úprava poplatku za komunální odpad

Pohlídejte si konec roku. Obce mohou do 31. 12. 2021 vybírat poplatek za komunální odpad, jenže stávající obecně závazné vyhlášky po tomto datu pozbydou platnosti. Od 1. 1. 2022 je potřeba, aby pro každou obec platila aktualizovaná vyhláška, která bude v souladu s novým zákonem o odpadech.

Nezákonné skládky (černé skládky)

Regulace nezákonně soustředěného odpadu vychází přímo z nového zákona. Vyplývá z něj povinnost vlastníka odpadu předat takový odpad do zařízení pro nakládání s odpady, stejně jako povinnost vlastníka pozemku, na němž se černá skládka objeví, informovat o tom příslušný obecní úřad.

Pokud je původce odpadu neznámý, obecní úřad musí vyzvat vlastníka pozemku k odklizení. V případě, že tak vlastník pozemku neučiní, je obecní úřad oprávněný na pozemek vstoupit.

Poplatek za ukládání odpadu na skládky

Počítejte s tím, že od roku 2021 se budou tyto poplatky pravidelně navyšovat. Pro příklad – využitelný odpad byl do konce roku 2020 zpoplatněn částkou 500 Kč, v roce 2021 se jedná o 800 Kč a v roce 2029 půjde u 1 850 Kč za jednu tunu. Tento poplatek se připočítává k ceně za uložení odpadu na skládku.

Zavedení třídících slev

Pokud obce splní veškeré předpoklady, mají nárok na třídící slevu, a můžou tak ukládat využitelný komunální odpad na skládku se sníženou sazbou. Je však potřeba počítat s tím, že množství takového odpadu bude limitováno. Třídící sleva by měla být platná do konce roku 2029, tedy do doby, kdy začne platit zákaz skládkování využitelného dopadu.

Obchodování s odpady

Jedná se o jeden ze způsobů, jak s odpady naložit. Nový zákon říká, že s odpady může obchodovat právnická či podnikající fyzická osoba, která provádí nákup a prodej odpadů na vlastní odpovědnost a získala pro tuto činnost povolení ze strany krajského úřadu.

Chcete se o nakládání s odpady dozvědět více? Rádi s vámi všechno probereme. Stačí nám napsat na info@ecoservis.eu nebo zavolat na tel. 773 044 017.